Olisikohan kellään kokemuksia tai ideoita, että mikä mahtaa vaivata 55v äitini hiuspohjaa.. Hän on kärsinyt nyt viimeiset 4-5v hiusten ohenemisesta ja uutta hiusta ei meinaa kasvaa tilalle. Äidilläni on ollut aina paksut hiukset, mutta ne ovat muuttuneet ohentumisen myötä kiillottomiksi, pehmeiksi ja hennoiksi. Muutoin tämän voisi laittaa iän piikkiin, mutta äidilläni on voimakkaita päänahan oireita joihin liittyy kutina, kuumotus ja punaiset laajat läikät hiuspohjassa. Äidilläni ei ole atooppinen iho eikä hiuspohja hilseile tai rasvoitu.
Hiuspohjan oireita on jatkunut koko tämän 5v mitä hiusten ohenemista on kestänyt. On kokeiltu kortisoniliuosta, jolla ei ollut vaikutusta, käytössä on apteekin hiuspohjan hyvinvointia ylläpitävät tuotteet, lisänä esim. priorin kapseleita yms. muita luontaistuotteita. Lääkärit eivät tunnu ottavan oireita vakavasti, vaikka tuo kutina ja kuumotus haittaavat elämistä ja tekevät esim. nukkumisesta ajoittain todella vaikeaa, kun päätä ei pysty laskemaan tyynylle.
Aikanaan äitini jaksoi ravata lääkärillä, mutta on ajan myötä lannistunut, kun syytä ei tunnu löytyvän. Häneltä piti ottaa myös hiuspohjasta näyte n. vuosi sitten, mutta näytteenotto peruuntui, kun terveyskeskuksessa näytettä ottavan lääkärin mielestä sille ei ollutkaan tarvetta. Sairaus on vaikuttanut äitiini myös henkisesti todella paljon ja ennen iloisesta ihmisestä on muuttunut tämän myötä todella surullinen, sekä selkeästi myös masentunut ihminen ja läheisenä asiaa on todella kauheaa seurata vierestä

Äidilläni ei ole todettu myöskään mitään allergioita eikä iho reagoi poikkeavasti esim. eri pesuaineisiin.
Ideoita otetaan vastaan jos jollain voisi olla käryä mistä on kyse tai miten asian kanssa kannattaisi edetä seuraavaksi? Olen itsekin googletellut kaikkea mahdollista, mutta en toistaiseksi ole löytänyt mitään mikä selittäisi tilanteen.