Minä sain viime viikolla ensimmäistä kertaa kiharat kestämään jopa seitsemän tuntia. Olisi voineet pysyä kauemminkin, mutta menin suihkuun.

Kiharat tein lämpörullilla. Alle laitoin Shockwaves volume -muotovaahtoa ja viimeistelin Tigin Hard Head -lakalla. Eihän ne kovin pehmeät ja joustavat kiharat olleet, mutta pysyivät kuitenkin.

Joskus kolme vuotta sitten yo-juhliin kampaaja teki kiharat, jotka pysyivät, mutta hiukset ovat nyt huomattavasti pidemmät. Toissa kesänä kampaaja teki myös kiharat ihan muuten vaan, mutta kestivät alle neljä tuntia. Mukavaa, kun voi taas juhliin saada hienomman kampauksen ilman, että näyttää variksenpelättimeltä muutaman tunnin päästä.

Edit. Teinpä vielä sellaisen havainnon, että nuo tökötit eivät sittenkään välttämättä ole niin suuressa osassa onnistumisen kannalta. Jos kiharat tekee isoimmilla rullilla alahiuksiin, niin eivät pysy. Sen sijaan pienillä ja keskikokoisilla rullilla saan kestävät kiharat. Aluksi voivat olla liian tiukkaa kiharaa, mutta jonkin ajan päästä löystyvät sopivaksi.
