Kävin tänään siellä kampaajalla ja tarkotuksena oli vaalentaa hiuksista haalistunut punanen pois ja tyvestä parin sentin paksuinen tummempi osio. Olin suunnitellut, että siihen päälle sitten laitettaisiin omaa väriä vastaava sävy. Noh.. Kampaaja sitten ehdotti, jos koetettaisiin alkaa vaalentamaan hiusta raidottamalla runsaasti mikä kuulosti hyvältä, kun lopputuloksesta tulis kuitenkin suurimmalta osin vaalea.
Lopputulos: väri ei vaalentunut yhtään lukuun ottamatta muutamia raitoja päälaella, niska on täysin samanvärinen kuin lähtötilanteessa (jostain syystä kampaaja ei sinne tainnut ollenkaan pistää raitoja..) ja muutenkin yleisilmeeltään oranssi edelleen.

Mitäköhän tässä nyt sitten keksis..

Uskaltaako ruveta ite vaalentelemaan näitä? Mietityttää, jos vaalennusainetta menee noihin tänään tehtyihin raitoihin niin nehän vetää ihan vitivalkosiks silloin.. Ei niitä oikeen saa pois edestäkään, kun on niin hyviin häivytetty muiden hiusten joukkoon. Ja mitään puhkiblondattua vaaleeta en tahdo vaan luonnollisen, että kai siihen pitäis joku sävytekin laittaa päälle..

Ääh en tiiä. Tuntuu, että menee liian vaikeeks tää vaalennusprosessi, että taidan kohta palata lähtöpisteeseen ja heittää päähän tuon punasen ColorGlossin sävytteen.