Twinkley et voisi olla enää enempää oikeassa

Nämä on taas näitä makuasioita, kun puhutään sävyistä.
Ei kun monesti on käynyt niin , että nimenomaan toffeen ja karamellin sävyt on semmoisia että niitä on aika hankala määritellä.
Tokihan kaikilla on mielikuva väristä, mutta kun aletaan tutkia mistä se pitää koota, tulee mutkia matkaan. Toffee ja karamellihan sävyinä ainakin mun silmissä on lämpimiä, jotka on kasattu kullasta, eli keltaisesta, kuparista eli oranssista (kupari ei ole punainen) sekä ruskeasta.
Mutta ihan paras on se sitten kun asiakas sanoo, että halua atoffeen ja karamllein sävyjä, mutta hiukset ei saa sitten olla lämpimät tai kellertävät

Tämä siis ihan vain esimerkkinä.
Ehkäpä myyjän näkemys oli että hiukset tarvitsivat kupari ja kultaa, kyllähän kieltämättä ne laitettuna tummmepaan pohjaan antaa lämpimän, tietyssä mielessä karammimaisen hohteen, varsinkin jos sitä vielä taitetaan ruskealla.
Mutta sitä en kyllä ihan oikeasti osaa edes kuvitella mistä imeestä hiukset ovat voineet imaista
violetin sävyn

Kultakupari ei kyllä käänny violetiksi mitenkään päin vaikka miten yhdistelisi. Se on kuitenkin keltaista, ja oranssia. Violetti kasataan sinisestä ja punaisesta, mistä niitä sävyjä on vonut joutua mukaan.
Edittiä: En varmaan lukenut tarpeeksi järjen kanssa, sie olet oikeassa Twinkley. Jos pohjalla on tosiaan kylmän kylmä perussävy joka on sinipohjainen niin kyllähän se sen oranssin kanssa voinee saada aikaan liilahtavan lopputuloksen.
Mutta se tosiaan haalistuu nopeasti, lila on yksi huonoiten säilyviä vivahteita heti sinisen jälkeen.