^Suosittelisin ehdottomasti pelkistävää värinpoistoa. Niistä on keskustelua Colour B4 -nimisessä ketjussa, siellä on puitu myös muita vastaavia merkkejä. Voi olla, ettet pelkistävän värinpoiston lisäksi tarvitse enää muuta väriä.
Jos kuitenkin jossain vaiheessa päädyt laittamaan taas tummaa väriä, niin sitten ehdottomasti hapetteen laimennus (vedellä tai yksinkertaisella hoitoaineella) 3%:iin. Sitten levitys ensin tyveen (tai ylipäätänsä alueelle, jossa hiukset jäävät yleensä vaaleammiksi), annat vaikuttaa, ja vasta viimehetkillä värin levitys myös latvaan. Peilin edessä kannattaa seurata jatkuvasti värin tummumista, jos on kokemusta, että vetää liian tummaksi.
Edit. Ja niin, kannattaa myös kokeilla tummentaa asteen vaaleammalla värillä. Tuon kuvasi linkkaaman perusteella voisit varmaan hyvin valita jonkun 6-tason sävyn. Tummentaminen jälkeenpäin on aina helpompi ja hellävaraisempi vaihtoehto kuin liian tummaksi vetäneen hiuksen vaalentaminen.