Pistän tänne nyt hieman kyselyä värin sopivuudesta ja yleisistä kokemuksista kyseisestä väristä.
Elieli: Haaveilen Ferian 5.54 sävystä, mutta epäilen sen yhteensopivuutta kuparin väristen pisamieni kanssa. Iho on muuten maidonvaalea ja hieman couperoottinen. Kulmat voin värjätä, mutta nuo pisamat, ainakin vielä, hidastuttavat kyseisen hiusvärin länttäämistä päähän.
Tällä hetkellä päässä on Swartzkoph Essential Color 223 meripihka-sävy. Väri ei ihan purrut latvoihin, joita on vaalennettu aiemmin. Kaksi kertaa on tuolla värillä värjätty peräkana, mutta silti latvat ovat epätasaisen väriset, välillä oikean väriset, toisaalta haalistuneen punaiset..
Mites te muut: onko kukaan teistä värjännyt hiuksiaan ruskeiksi/ tummiksi ja sitten joutuneet toteamaan, ettei väri käy yks yhteen pisamien kanssa? Voisiko tuo 5.54 sopia mulle?