Noniin, yli vuoden tauon jälkeen palaan takaisin ketjuun!

Viimeksi käytössä oli Flow'n Kehäkukka-shampoopala rasvaisille hiuksille. Oman värin kasvattaminen oli juuri aloitettu, joten suurin osa hiuksista oli blondia hamppua. Teho oli sen verran vaihtelevaa ja pituudet usein lähmäsiä että 2 kuukauden tuskailun jälkeen jätin asian sikseen.
Nyt olen aika kauan käyttänyt pelkästään Erittäin Hienon Suomalaisen shampoota ja hoitoainetta, koska ovat silikoonittomia ja halpoja. Pesuväli 1-2pv, yleensä aamuisin, koska päänahka rasvottuu jo heti seuraavan yön aikana.
Eksyin pitkästä aikaa lukemaan palashampoista ja ajattelin taas koittaa, kun oma värikin on kasvanut jo suht pitkälle. Muistelin haluavani viimeksi Teepuu-palan, ja eilen kävin sen hakemassa. Samalla hain omenaviinietikan. Viimeksi käytin väkiviinaetikkaa, mikä oli toki riittoisaa, mutta luin jostain että se ei olisikaan niin hyvä vaihtoehto.
Nyt on kaksi kertaa hiukset pesty, ja rutiini seuraavanlainen: Hieron palaa suoraan märkiin hiuksiin. Ei tarvitse paljoa, vaahtoaa tosi hyvin. Vaahdotan hiukset kauttaaltaan huolellisesti, hieron myös päänahkaan. Tämän jälkeen ns. emulgoin shampoon, eli dippaan hiuksia välillä suihkun alla supernopeasti ja vaahdotan shampoonrippeet hiuksissa uudestaan. En siis lisää shampoota ollenkaan. Tätä teen kunnes hiukset tuntuvat tosi lähmäisiltä eivätkä vaahtoa enää ollenkaan. Seuraavaksi EHS hoitoaine latvoihin, ne kun ovat sellaista hamppua etten voisi kuvitellakaan ilman... Täytän samalla vesialtaan vedellä, johon lisätty hieman omenaviinietikkaa (suunnilleen 2 ruokalusikallista). Kun hoitoaine on huuhdottu pois, huljuttelen hiuksia altaassa, hieron sitä myös päänahkaan. Annan vaikuttaa muutaman minuutin, huuhtelen pois. Tämä on myös erittäin tärkeä vaihe: huuhtelen hiukset perinpohjin vedellä. Hiukset on tahmaset ja takkuiset, mutta parhaani mukaan huuhdon mahdollisia shampoojäämiä pois. Sitten kuivaan hiuksia hieman puristelemalla ja dippaan vielä uudemman kerran etikkavesiseokseen. Pyyhekuivauksen jälkeen annan kuivua itsestään, ei mene kauaa aikaa. Kuivuessa hiukset eivät ole ollenkaan tahmaiset, vaan puhtaat ja tuuheat, eivätkä tosiaan haise ollenkaan etikalta (asia tarkastettu myös poikaystävällä)

Toivotaan että jatkuu samaa rataa eikä ongelmia ilmesty, tällä on nimittäin ihana pestä hiuksia vaikka hieman työläs prosessi onkin

Teepuu-pala ei mun mielestä haissut mitenkään pistävältä, vaikka sitä vähän odotinkin. Pikemminkin yrttiseltä

Pitempi sepustus tuli kuin piti, mutta ehkä tästä on muillekin hyötyä

Edit: Unohdin mainita, että ennen ekaa puhdistin hiukset ruokasoodalla (2 rkl : 0,5 l vettä).
Edit 12.5. Todella hyvin mennyt kokeilu. Välillä olen tehnyt WO-pesun, josta tunnen vihdoinkin saavani kaikk irti, ja välillä EHS tervashampoolla jos shampoopala ei ole ollut mukana. Tein myös kerran syväpuhdistuksen vihreällä savella. Hoitoaine loppui enkä ole uutta ostanut, mutta etikkahuuhdetta käytän edelleen sekä usein jätettävää Niiskuneiti-hoitoainetta. Hyvin on hiukset tykänny! Päänahka rasvoittuu edelleen, mutta tiedä sitten johtuuko pesutavoista vai siitä että pidän nykyään öisin nutturalla, kun hiukset ovat pääosin puhtaat. Palaa ei ole kulunut paljon yhtään, eikä hiukset ole yhtään samanlaista lirua kuin ennen vaan ihanan ilmavat. Pesurutiinikaan ei ole enää niin työläs, vaan vaahdotan hiukset kerran, huuhtelen hyolellisesti ja sen jälkeen joko huljuttelen hiuksia etikkahuuhdetäytteisessä lavuaarissa tai kaadan huuhteen päähäni. Tässä kohtaa joko huuhtelen pienen vaikutusajan jälkeen tai annan olla.