Haa, astunpa taas parin vuoden tauon jälkeen kasvovesien maailmaan.
Lopetin siis kasvoveden käytön pari vuotta sitten, kun en nähnyt sillä suurta vaikutusta ihooni. Nyt kuitenkin olen alkanut "siedättämään" ihoani yövoiteettomuuteen ja alkanut miettiä olisiko jostain todella kosteuttavasta kasvovedestä apua estämään ihon kuivumista. Olisikohan tässä jo 5. viikko menossa, että olen vain käyttänyt parina iltana viikossa yövoidetta, mutta edelleen iho hilseilee ihan kivasti. Tuntuu jo aika mahdottomalta tehtävältä tämä.

Kasvot pesen Essexin hydrogeelillä iltaisin ja aamuisin vain vedellä, jotta kosteusvoide imeytyisi paremmin. Tänään tosin tuli mieleen kokeilla nyt jonkin aikaa puhdistaa kasvot Garnierin meikinpoistoaineella, joka siis tarkoitettu koko kasvoille. Silloin ei tarvitsisi vesipesua. Näin talvella varsinkin tarvitsisin varmaan aamuisen vesipesun tilalle jonkun muun tuotteen. Mutta siis minkä?
Selailin tätä keskustelua ja mieleen jäivät ainakin Lorealin joku geelimäinen ja Favoran kasvovesi. Mitä oikeasti kosteuttavaa ja alkoholitonta kasvovettä suosittelisitte marketti/apteekkituotteista? Tämän hetken kasvovesien hintatasoa en kyllä tiedä ollenkaan, mutta 10 euroa enempää en ole kyllä nyt valmis maksamaan. Niin ja hei jos tiedätte onko jotain suosittelemaanne tuotetta laivalla halvemmalla niin mainitkaa ihmeessä. Tiedä millainen Viking Linen valikoima tällä saralla on, mutta sille kun menossa niin voisi ostaa jos halvemmalla saisi.
