Active Formulas on mainio seerumi, optimaalinen vitamiinipitoisuus, ihonhoidossa tutkituinta L-askorbiinihappoa, ferulihapolla säilyvämmäksi saatua. Käyttömukavuus myös hyvä, ohutta ja hyvin imeytyvää, ei liian iso pakkaus tuotteelle, jolla rajoitettu käyttöaika. Hyvä pakkaus. On oma suosikkini tähänastisista - tällä hetkellä käytössä Timeless 20% -seerumi, ei huono tämäkään. OST on myös oikein ok.
Sain varhaiskeväällä melko pahan mutta pienen palovamman oikeaan käteen ja olen aina kasvoja C-vitamiinilla hoitaessa sipaissut seerumia myös palovamman jälkeensä jättämään pigmenttiläiskään. Pigmenttiläiskä on pienentynyt ja haalistunut kesän aikana todella paljon! Itselläni C-vitamiini vaikuttaa ehdottomasti myös hiusjuonteisiin, on välitöntä "tuhkimo"-vaikutusta ja pidempiaikaista selkeää ohuen ihon napakoitumista. Kolmas juttu on se, että C-vitamiini pitää sinänsä ihan terveet talitulpat (oma käännös aiheesta "sebaceous filaments") vaaleina, matalina ja huomaamattomina, nenä ei näytä siltä, että siinä on miljardi pientä mustapäätä.
Hyvä C-vitamiiniseerumi on minusta todella hyvä sijoitus aikuiselle iholle ja iholle, jossa on selkeästi pigmentaatiojuttuja, maksaläiskiä, aknearpia, muita arpia. Uskoisin, että mustapäitäkin saa siistittyä tällä tuon antioksidanttisen vaikutuksen ansiosta. Mitään yhden yön ihmeitä ei kannata odottaa (paitsi ehkä semmoista kivaa pikku kiristymistä) - pidemmällä aikavälillä on osoittautunut sellaiseksi jutuksi, josta en itse enää missään tapauksessa luovu.