^ Ei ole käyttökokemusta, mut incin perusteella uskaltaisin todeta, että todennäköisesti tuo lakka ei auta, ainakaan kummemin kuin mikä hyvänsä kynsilakka. Alussa on mm. kuivattavaa alkoholia. Ei vaikuta erityisen hoitavalta vaan jopa päinvastoin. Silicaa (piimaata) löytyy incistä, ei aivan alusta tosin ja se ylipäätään lienee tehokkainta kynsille(kin) sisäisesti nautittuna, siitä on myös omaa hyvää kokemusta lisäravinteena. Nuo luonnolliset proteiinit näkyy olevan incin lopussa eli määrät lienee pieniä. Toki hinta on suht edullinen, itse en sittenkään ostaisi.
Itse suosittelen ulkoiseksi kynnenvahvistajaksi öljyä, kookosöljyä. Hieron sitä aina lakan poistamisen jälkeen kynsien molemmin puolin (ensin sulatan teoriassa käsissä, omat on yleensä niin kylmät, että sulatus onnistuu kyynärvarressa tms.), annan olla ja imeytyä, sit pesen kädet ja lakkaan kynnet. Ihan selkeästi vahvistaa, auttaa kynsiä kestämään paremmin. Huomaa niin päin hyvin, jos skippaan öljyämisen - ei hyvä. Käytän sitä satunnaisesti myös muutenkin kynsiin, erityisesti jos kynai ottaa osumaa. Ei tietenkään paikkaa, jos kynsi hajoaa, mutta jos vaan tärähtää ja kärsii muttei katkea, öljyäminen selvästi vähentää iskukohdan heikkenemistä ja ainakin viivästyttää katkeamispisteen vastaantuloa. Muistaakseni kookosöljyn lisäksi oliiviöljy voi olla suositeltava tähän tarkoitukseen - ja kumpaakin voi käyttää myös ihon- ja hiustenhoitoon sekä ruuanlaittoon kynsien hoidon lisäksi tai sen sijaan, jos ei toimikaan. Hinta on kynnenvahvistajakäytössä hyvin edullinen.
Yksi kynnenvahvistaja on myös hyvä lasiviila, huonon käyttäminen haurastuttaa kynsiä (kokemusta on). Oma suosikkini on ostettu varmaan yli kymmenen vuotta sitten toimintansa lopettaneesta verkkokaupasta ja on merkitön, joten en voi suositella sen tarkemmin. Viilan hyvyys tai huonous tulee ilmi käytössä.