Onko kenelläkään muulla tullut ihoärsytystä Misshan Perfect Coverista?
Oon nyt kahtena päivänä (vasta) käyttänyt tuota, ja ihoa kirpristelee ja kihelmöi vähän inhottavasti. Tuttu tunne, jotkin muutkin tuotteet on tätä aiheuttaneet... Iho on mulla ihan normaali, ei kuiva eikä erityisen rasvainen, ei näppyjä, ei tiedossa allergioita jne jne. En ole koskaan vältellyt silareita tai mineraaliöljyjä, itseasiassa mun lemppari kosteusvoiteessa on mineraaliöljy heti kolmantena incissä. Joten en usko että johtuu niistä.
Aloin nyt sitten pähkäillä tuota Misshan BB-voiteen inciä, että onkohan siellä jotain mikä mättää. Tää on ehkä ollut jo täällä, mutta laitoin nyt tuon incin viestin loppuun jos jotakuta kiinnostaa.
En millään haluaisi luopua tästä tuotteesta heti kun tykkäsin tosi paljon lopputuloksesta, sävystä ja tunteesta iholla (siis ennen kuin tää iltainen kipristely alkoi

).
Tuo
Ethylhexyl Methoxycinnamate incin kärjessä on siis aurinkosuoja-aine, siitä ei pikagooglauksella löytynyt mitään negatiivista sanottavaa. Mutta incin lopussa oleva
Butylphenyl Methylpropional (hajuste?) on kuulemma Euroopassa määritelty allergeeniksi. Haittaakohan, kun se on ihan lopussa ja tuo inci on aika pitkä?
Bongaisko joku viisaampi tuosta incistä jotain mikä mahd vois olla haitallista?
-------------------------------------------------------------------------------------------
Water(Aqua), Cyclomethicone, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Zinc Oxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Mineral Oil, Phenyl Trimethicone, Talc, Arbutin, Hydrolyzed Collagen, Dimethicone, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Squalane, Adenosine, Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone, PEG-10 Dimethicone, Polyethylene, Beeswax(Cera Alba), Glycerin, Propylene Glycol, Caviar Extract, Algae Extract, Rosa Canina Fruit Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Fagus Sylvatica Bud Extract, Ceramide 3, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Sodium Hyaluronate, Sodium Chloride, Fragrance(Parfum), Methylparaben, Propylparaben, Disodium EDTA, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Butylphenyl Methylpropional, Benzyl Salicylate, Hydroxycitronellal, Alpha-Isomethyl Ionone, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citronellol
MAY CONTAIN[+/-; Titanium Dioxide(CI 77891), Iron Oxides(CI 77491, CI 77492, CI 77499)]