Colour B4 -käsittely tehty pari päivää sitten. Pesin hiukset ennen kun ohje käski puhtaisiin ja kuiviin laittamaan, hiusten kuivuttua sekoittelin aineet. Haju oli ei miellyttävä muttei mitenkään kestämätön tai kauheakaan. Synteettistä perusshampoista hedelmää ja viemäriä, enemmänkin vieras kuin kammottava haju. Ihan hyvä että odottaa jotain kauheaa, todennäköisemmin yllättyy positiivisesti.
Kun aloin levittämään, niin siinä vaiheessa haju alkoi stten tökkiä. Levitettäessä nenään tunki yhä vaan voimakkaampana aromina yllättäen viemärin ohella juusto, joku paha sula juusto. Löyhkä vain voimistui. Aineen levitys oli muuten helppoa, onhan hennauksista ja muista mömmöistä kertynyt levityskokemusta mut B4 levittyi tavattoman hyvin ja oli riittoisaa. Kun peitin hiukset muovipussilla ja pyyhkeellä, niin ei hajukaan enää sit tuntunut pahalta, pystyi ihan hyvin tunnin antamaan olla vaikka häivähdys synteettistä hedelmää, viemäriä ja sulaa juustoa sisään hengityksessä jatkuvasti olikin. Mitään ihoreaktioita en saanut eikä ottanut silmiin tai henkeen toisin kuin tavan värinpoisto.
Ensimmäisen huuhtelun aikana en huomannut mitään eroa missään. Tosin omanvärisinäkin hiukset on märkänä tosi tummannäköiset niin yritin olla spekuloimatta väriä, huuhteluvesikin se vaan näytti kovin värittömältä... hiukset tuntuivat kuin miedon shampoon elleivät suorastaan co-pesun jäljiltä. Bufferi teki sitten syväpuhdistavan tapaista jälkeä, levitettäessä vaahtosi ihan uskomattomasti jo pieni määrä. Olin näkevinäni punaista vivahdetta huuhteluvedessä. Bufferi tuoksui muuten selvästi omenaiselta, tosi mukavan raikkaalta A ja B -miksauksen jälkeen. Lieköhän tarkoituskin. Hiukset haisivat huuhteluiden jäljiltä tietenkin sille pahemman hajuiselle aineelle, vasta märistä hiuksista leyhähti klassinen viemärin haju, kuivina vain hienoisesti ja tuoksuvat jätettävät auttoivat.
Hiukset ovat vaalentuneet. Hennakerrosten juurikasvujen rajat ovat tulleet esiin, ei hyppää silmiin mut jos tietää mitä katsoo niin huomaa. Juurikasvu ei muuttunut miksikään, se häivyttyy paremmin sillä vasten on vanha viimeisin värjätty juurikasvu nyt oranssinkultaisena. Itse asiassa juurikasvua näyttää tulleen sentti lisää B4 jäljiltä, kun katsoo koko hiuksistoa. Värin yleisvaikutelma on enemmänkin porkkana kuin tumma punainen. Punaisuus/oranssisuuskin on aavistuksen karissut juuresta latvaan, latva on rusehtavan punertava ja kokonaisuudessaan väri ei ole niin kirkas.
Hiukset tuntuvat myös kuivahtaneen mut eivät hälyttävästi, kihartuivatkin itsekseen. Ovat olleet vaan syväpuhdistuksen jälkeen joskus huonomman oloisessa kunnossa. Pakko varmaan tehdä uusi käsittely, kun tehoja löytyi, vois pitkittää vaikutusaikaakin. Kokonaisuudessaan olen positiivisesti yllättynyt.

Uutta pakettia odotellessa ehtiikin hemmottelemaan hiuksia.