Alkaa mennä henki ja terveys tän rasvoittuvan ihon kanssa. Kesän jälkeen iho on yhtäkkiä alkanut rasvoittumaan hirveää tahtia, kuin olisin yhtäkkiä palannut takaisin teini-ikään. Muutaman tunnin päästä meikkaamisesta naama on ihan kiiltävä

. Vaikka ennenkin on ollut ongelmaa rasvoittuvan ihon kanssa, ei kuitenkaan koskaan näin pahasti. Mitään en ole edes muuttanut meikkaus/ihonpuhdistusrutiineissani. Ostin TBS:n kiillonpoistopapereitakin, ettei meikkiä tarvitsisi jatkuvasti korjata puuterilla, mutta eipä noistakaan lopulta ole ollut kovin paljoa apua, sillä lappuja kuluu paljon, ennen kuin naama alkaa näyttää taas siedettävältä ja kiillottomalta. Ostin myös Lumenen Double Stay Mineral Matt Makeup meikkivoiteen, mutta ei ole auttanut, ihan samalla tavalla kiiltelee naama. Hiuspohjakin rasvoittuu ennätysnopeasti ja päänahka on silti niin kuiva, että hilseileekin hieman, jos raapii kammalla yhtään enempää päänahkaa.
Milläköhän tökötillä voisin hillitä tuota kasvojen rasvoittumista? Olisiko esim. jotain voidetta, jota laittaa meikin alle? Tai mitä tahansa?
Jos jollain on mielessä myös jokin hyvä rasvoittuvien hiusten shamppoo ja/tai kuivashamppoo, niin vinkkejä otetaan vastaan. Tai jotain, millä saisi tuon hilseilevän päänahkan kuriin. Tällä hetkellä käytössä on Fructisin normaaleille/rasvoittuville hiuksille tarkoitettu shamppoo (ainoa rasvoittuvien hiusten shamppoo, minkä olen löytänyt, toimi ainakin ennen ihan hyvin, until now) ja kokeilussa Herbinan kuivashamppoo, mutta haju on jotenkin ällöttävä, joten ajattelin kokeilla jotain toista seuraavaksi.