Mulla pysyy parhaiten niin että pesen hiukset syväpuhdistavalla shampoolla, levitän melkein kuiviin hiuksiin joissa on aavistuksen verran kosteutta - samana iltana ettei hiuksiin ole ehtinyt tulla pölyä tai öljyisyyttä.
Laitan väriä normaalisti sen verran kuin tarvitsee, siis en erittäin runsaasti mitä Elumen-ketjussa muutamat neuvoi.
Annan olla hupun alla puoli tuntia, sen jälkeen ilman huppua huljuttelen lämpimällä föönillä jonkun aikaa, ja sen jälkeen vielä puoli tuntia ilman huppua.
Pesun jälkeen voi hiuksiin suihkutella kevyesti jotain hapanta, esim sitruunamehua - kerran se mielestäni auttoi NB@4 pysymään hiuksissani niin hyvin että tuli jonkinlainen tyvikasvu, mutta esim kesällä kun aurinko paistaa niin kyllä mulla väri haalenee 4 viikossa ihan selkeesti, punertavampaan päin, ja ennen kaikkea 10 senttiä tyvestä hiusten tervein alue.
Mutta ihan kivasti tää väri kuitenkin pysyy ja pesen shampoolla jossa on tavallista vähemmän sulfaattia, nyt on ollu Urtekramin Ruusu-shampoo, myös suomalainen Biorichin Oliiviöljyshampoo on täysin sulfaatiton.