Itsellä on toiminut Urtekrameista vain Aloe Vera -sarja. Shampoo pesee ja vaahtoaa hyvin, mutta rauhoittaa selvästi kuivaa päänahkaani. Hoitis on mun tukalle lirusta koostumuksesta huolimatta oikein hyvä selvittäjä, tukka jää pehmeäksi.
Hoitis ei ole itse asiassa aika pitkäään aikaan ollutkaan käytössä, kun olen käytellyt hoitavampia tuotteita. Shampoo on ollut jo pitkään vaki-SLS:ton, jota on löytynyt suihkun läheltä jo vuoden verran ainakin koko ajan. Viimeisin ostamani pullo ei kuitenkaan ole entisensä: vaahtoaa hemmetin huonosti, on paljon liisterimäisempää koostumukseltaan sekä tuntuu kuivattavan päänahkaa. Olisiko sitten joku muutos tehty sisältöönkin, en ole tarkemmin tutkinut. Heti oston jälkeen kyllä huomasin, että etiketti on jotenkin erinäköinen kuin aiemmin.
Oma "hyväsulfaatillisten" shampoiden kokoelma on kasvanut yhdellä Avalon Organicsin shampoolla ja taidan vastaisuudessa pitäytyä näissä. Niitä ja muita iHerbistä saatavia kiinnostaa kokeilla!